Čím krmíme

Všechny naše fenky jsou už téměř dva roky krmeny přirozenou stravou, tzv. BARF. Tento pojem si můžeme vyložit několika způsoby: Kosti a syrová potrava nebo Biologicky vhodná syrová potrava. Jde  v podstatě o krmení masožravců syrovou potravou, v našem případě podávání syrového masa, kostí, zeleniny, ovoce, mléčných výrobků. Syrová strava BARF je nejpřirozenější a přírodě nejbližší druh výživy psa, který je nejblíže jídelníčku vlka. A jak my jsme se k tomuto jídelníčku dostali?

 Bollinku jsme si dovezli domů s kvalitníma granulkama Purina Proplan, prospívala na nich sice dobře, ale neustále nás zamořovala svými "výfukovými plyny". Postupně jsme zkoušeli, která složka granulek jí nesedí, obilí jsme nahradili rýží, kuřecí nahradili rybím, jehněčím, pak jsme vyzkoušeli granulky Acana, bylo to o maličko lepší, ale spokojeni jsme stejně nebyli. A když byl Bolině rok, zemřela nám náhle naše milovaná a úžasná Sendy. V té době už starší dcera čekala na své vysněné štěňátko sheltie, na Shirley. Shirly k nám přišla krátce po Sendynčině smrti a maličko nám pomáhala zahnat smutek. Přišla k nám od dost zkušené a vyhlášené chovatelky sheltií, a přesto dostala do vínku granule Pedigree. Z toho jsme byli celkem v šoku a velmi brzy jsme ji převedli také na Acanu. A protože se mladší dcera nemohla vyrovnat se ztrátou Sendy, byl to hlavně její a manželův miláček, povolila jsem jí koupi nové fenky. A tak k nám měsíc po Shirley přibyla i bordera Gaya. Dvě malá štěňátka najednou. Gaya k nám přišla s granulkama K9. Přestože u chovatelky měla krásný tuhý bobeček, od té doby, co byla doma kadila jen řídkou kaši a byla hubená jak lunt. Už jsme nevěděli jak dál, tak jsme se pokusili postupně přejít na lepší granulky, ale úspěch jsme neměli. V té době jsem se dočetla na labradořím foru o krmení psů přirozenou potravou a kamarádky mi radily, že by to mohlo zabrat i u naši Gayi. Ze zoufalství jsem nakoupila syrové kuřecí masíčko, skelety, srdíčka a jala se to vyzkoušet. Napoprvé jsem jí to namlela spolu s namixovanou zeleninou a čekala, co to udělá. Gaya to sežrala se šílenou chutí a ještě ten den se jí upravil i její bobek a my prvně neuklízeli řídkou kašičku, ale krásný tuhý bobeček :-) . Když jsem viděla, jak to prospívá Gaye, tak jsem postupně na syrové maso převedla celou smečku, nejprve nejstarší a bezzubou Lucinku, která se konečně nemusí potýkat s tvrdýma granulkama (namočené jí nejely) a poté, co dojedly své pytle granulí, tak i ostatní. Letos už to budou dva roky, co krmíme psy syrovým masem a musím to zaklepat, ale k veterináři si chodíme jen pro očkování a odčervovací tablety. Dokonce i Bolina nás okamžitě přestala zamořovat svými plyny, všechny jsou ve výborné kondici, mají krásnou lesklou a hebkou srst a netrpíme průjmy ani zvracením. 

 Pokud byste se chtěli o metodě BARF dočíst více, doporučuji např. skvělé stránky K. Novosádové, která vydala i vlastní knihu, se spoustou rad, receptů a návodů  https://www.manwe.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=3